K1 belgesi ve K2 belgesi konusunda profosyonel çözüm ortağınız.

Trafik sigortası ve kaskolarınız için 25 ayrı sigorta şirketinden fiyat çalışması yapıyoruz.

Araç Yol Belgesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni düzenlemeler ile yol belgesi sahibi olma şartları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir. Aşağıda farklı gruplardaki tüzel kişiliklere ait gerekli yol belgesi şartları ve yine yol belgesi ile beraber taşımacılığı yapacak şoför için gerekli olan şoför kartı (şoför belgesi) ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Yol belgesi alım işlemleri ile ilgili sorularınız ve hizmet talebiniz için (0216) 355 23 23 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Turizm Taşımacılığı Yapanlar İçin Yol Belgesi

Turizm Taşımacılığı Yapanlar İçin öncelikle şoför kartı (şoför belgesi) alınması gerekmektedir. Daha sonra gerekli evraklar sisteme girilecek. Şoför kartı onaylandıktan sonra ise güzergah belgesi için başvuru yapılacaktır.

Servis Taşımacılığı Yapanlar İçin Yol Belgesi

İbb yol belgelerinin alım ve başvuru koşullarında değişikliğe gitmiştir. Aşağıda eni yenilenmiş yol belgesi alım düzenlemeleri yer almaktadır. Hızlı ve kolay bir şekilde yol belgesi işlemlerinizi tarafımızdan yaptırabilirsiniz. İstanbul büyükşehir sınırları içinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin taşınması işi yapanlar Öğrenci Servis Taşımacılığı , sözleşme ile kamu veya özel kurum kuruluşların personellerini taşıyanlar Personel Servisi Taşımacılığı yol belgesi olarak tanımlanmıştır. Öğrenci ve personel servisi işi yapanlar ilk olarak SERVİS TAŞIMACILIĞI YETKİ BELGESİ alacaklardır.

A GRUBU TÜZEL KİŞİLER : Bu firmalardan ÜDY-2 belgesi, 3 adet ODY 2 Belgesi, İSO 9001, OHSAS 18001, İSO 14001 ve TSE 12257 belgelerinin olması gerekli. Bu firmalar yine yetki belgesi sahibi firmaların araçlarını özmal taşıt sayılarının 19 katını geçmeyecek şekilde sözleşmeli olarak çalıştırabilirler.

B GRUBU TÜZEL KİŞİLER : ÜDY-2 belgesi, bir adet ODY-2 Belgesi, İSO 9001, OHSAS 18001 ve TSE 12257 belgelerine sahip olmaları şarttır. Özmal taşıt sayılarının 15 katı kadar sözleşmeli araç çalıştırabilirler.

C GRUBU TÜZEL KİŞİLER : ODY 2 Belgesi,İSO 9001 ve TSE 12257 belgelerinin olması gerekli. Özmal araç sayılarının 12 katı kadar araç kiralık olarak çalıştırabilirler. Tabi bu çalıştıracakları araçlarda yine belge sahibi olmak zorunda.

D GRUBU TÜZEL KİŞİLER : TSE 12257 belgesi sahibi olmalı. Özmal araç sayısının 8 katı kadar kiralık araç çalıştırabilirler.

a) Verilen servis taşımacılığı yetki belgesi 10 yıl süre ile geçerli olacaktır.

b) Yetki belgesi almak isteyen gerçek kişilerden en az 3 yıl istanbulda ikamet etmiş olmak şartı ve ilgili odalara kayıt şartı aranacaktır.

c) Yetki belgesi aldıktan sonra bu belge kiralanamaz. Kiralayanların tespiti halinde iptal edilir ve bu kişiler 3 yıl yetki belgesi müracaatında bulunamazlar.

d) Sistem alt yapısı sağlandıktan sonra istenilen yeterlilikler üç ay içerisinde tamamlanmalıdır tamamlayamayanların belgeleri askıya alınır. Aksi durumda bir sene içerisinde tamamlamazlar ise yol belgesi iptal edilir.

Şoför Kartı

Şöför kartı için gerekli belgeler ve nitelikler aşağıdaki gibidir;

 • En az 26 en fazla 66 yaşında olunması.
 • Sabıka kaydı
 • Son beş yıl içinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazasına karışmamış olmak.
 • Src 2 belgesi sahibi olmak
 • Psikoteknik raporu
 • Çalıştığı firmaya kayıtlı çalışan olduğunu gösterir ssk belgesi
 • Sağlık raporu
 • Sistem alt yapısı sağlandıktan sonra test stajyerlik gibi konular gündeme gelecektir.
 • Verilecek olan belgeler 2 yıllığına verilecektir.
 • Şoförler için ceza puanı uygulaması getirilmiş olup 100 ceza puanını dolduranlar 6 ay süre ile faaliyette bulunamazlar 6 ay sonra sınav ile mesleğe geri dönebileceklerdir.

Yol Belgesi Nasıl Alınır 

Yol Belgesi alımlarında getirilen yeni şartlar ile motorlu taşıtlar tescil tarihi ile 12 yaşına kadar kullanılabilecektir. Daha sonra yaş sınırını dolduran araçların yerine alınacak yeni araçlar için 6 yaş sınırı getirilmiştir.2019 tarihinden sonra ise araçlara euro 5 motor ve klimalı olma şartı.

Şoför Kartı Nasıl Alınır 

Şoför kartı alabilmek için aşağıdaki belge ve niteliklere sahip olmak gerekmektedir; 

 • Tc Kimlik fotokopisi
 • B sınıfı için 7 yıllık, e sınıfı için 5 yıllık ehliyet
 • Ehliyet iptal bilgiis sorgulaması( son iki aylık)
 • Son beş yıl için sürücü ceza bilgisi sorgulaması
 • Sabıka kaydı
 • Psikoteknik raporu
 • Sağlık raporu